Foar de edysje fan 2018 wie oan seis skriuwers opdracht jÎn om in ferhaal te skriuwen oer in bekende Fries, te witten: Abe Lenstra (Douwe Kootstra), Maurits Escher (Elske Kampen), Mata-Hari (Lida Dykstra), Grutte Pier (Paul van Dijk), Eise Eisinga (Janny van der Molen) en Doutzen Kroes (Jelle Bangma).
Grendel Games Întwikkele, yn gearwurking mei de AfÎk en de Fryske Akademy, in game dy’t oanslút by it projekt, US: Lân fan Taal. It is in game oer de stêd Ljouwert, dy’t op de smartphone spile wurde kin. It doel is om de kontrùle oer de stêd Ljouwert te krijen en dêrmei it geheim te Întraffeljen.
  Janneke   10/03/2022 17:16   ★★★★★Regionaal Opleidingen Centrum Drenthe College
 
 
>
 
It boek 'Sex to the Max' en de Vlog searje 'Jennifer to the Max' stiene yn 2019 sintraal. It boek fertelt it ferhaal fan de 15 jierrige Max en de syktocht nei syn eigen seksuele identiteit. "Dizze syktocht begjint al op jonge leeftyd en it is dan ek belangryk dat we leare om hjir iepen nei te sjen, "aldus de skriuwer fan it boek, Bart Kingma. De aktuele, maatskiplike Înderwerpen lykas groepsdruk, seksualiteit en alkoholgebrÎk slepe de jongeren hielendal mei. De resultaten fan it projekt binne dan ek posityf. Sa jout omtrint ien op de twa learlingen nei it LêsNo trajekt oan nochris in Frysk boek lêze te wollen.
Yn de vlogsearje dy't by it projekt heart, Întwikkele troch Omrop Fryslân, Îndersiket de Frysktalige vlogger Jennifer de dea fan har buorjonge Max. Yn de You-tube-vlogs giet sy op syk nei antwurden en elkenien docht mei. De fjirde vlog fan Jennifer stiet yntusken online en is al mear as 50.000 kear besjoen. It boek, de lesbrief en de vlogs fersterkje inoar en de transmediale oanpak soarget foar ynteraksje mei de folgers.
  Janneke   10/03/2022 17:15   ★★★★★Regionaal Opleidingen Centrum Drenthe College
 
 
>
 
It superspannende boek The Challenge giet oer Jesse dy’t Întfierd wurdt troch twa Înbekende figueren.
Se twinge him mei te dwaan oan The Challenge: in spul wêrby’t hy ùfgryslik smoarge opdrachten útfiere moat, lykas fiif fize giele teanneilen fan in swalker opite.
It spul wurdt live útstjoerd. Wa binne de twa figueren? En wêrom hawwe se him pakt?
Underwilens is der in oar dy’t it trijetal yn ’e gaten hâldt....
  Janneke   10/03/2022 17:15   ★★★★★Regionaal Opleidingen Centrum Drenthe College
 
 
>
 
Het hooft persoon van het verhaal is Milou. Milou is een meisje van 17 jaar en ze woont in Nederland. Ze moet een maatschappelijke stage gaan doen voor school. Dus ze ging stage lopen op een kamp op Vlieland. Maar ze hadden 22 kinderen de baas (Richard) zij tegen de ouders dat ze er voor waren op geleid maar dat was niet. Tijdens een spel had een jonge vals gespeelt (Vince) dus zijn spullen werden afgepakt. Toe de dropping was waren ze het vergeten terug te geven. Dus Vince werd alleen afgezet zonder spullen. Er kwam een gedaante aan die had hem bedwelmd. En hij werd ontvoerd. Maar zijn vader had het geregeld want die vond dat zijn jongen er van zou leren. Maar die man was dus gek hij had een contact verbod. Milou loste het op door haar ouders en haar oom te bellen en Quinten te laten komen. Het verhaal speelt zich af in het heden want ze hebben telefoons en ze gebruiken woorden van nu. De moeder van Vince belde hem de hele tijd maar hij nam niet op dus de moeder ging er heen. En zij was helemaal overstuur. Dus Quinten ging hem zoeken. Maar Quinten kwam hem tegen, want het jongetje was zelf al ontsnapt. Dus de moeder ging met het jongetje van het eiland af en de vader werd op gepakt, dus er was niks meer aan de hand.
Pluspunt. Het verhaal is duidelijk op gebouwd. Want het begint dat Milou een stage plek nodig heeft. En hoe ze aan die stage plek komt. Het midden zie je hoe het zo komt dat het ene kind ontvoerd wordt. Aan het einde hoe het goed af loopt. Er zijn geen flashback/flashforwards.
Pluspunt. Het verhaal begint niet spannend. Maar aan het begin van het middenstuk is het ook even spannend want er wordt een spannend verhaal verteld. Maar aan het einde wordt het steeds spannender. Want ze weten eerst niet wie het had gedaan. En daarna valt alles op zijn pootjes. Dus er is veel spanning.
Pluspunt. Dit spanende verhaal. Kan zeker in het echt gebeuren daar ben ik van overtuigt. Want er kan namelijk ook iemand in het echt ontvoert worden. En dat iemand een stage moet doen en dat op Vlieland doet. Daar om vind ik dit verhaal heer realistisch beeld geeft.
Pluspunt. Ik vind de schijf stijl van de schrijver heel fijn. Want hij gebruikt hele lange mooi geformuleerde zinnen. Die fijn zijn om te lezen. Maar een ding vind ik niet zo fijn want ze schrijft heel vaak het woord verbouwereerd. Het is minder fijn om zo vaak te horen.
Pluspunt. De schrijver wil je duidelijk maken dat je goed moet opletten als je op kinderen gaat passen. En hij wil je duidelijk maken dat je goed moet opletten voor aparte/gevaarlijke mensen. En je moet volgens de schrijver een goedde stage plek uit kiezen, want dat kan veel gevolgen hebben. Ik vind dit ook.
Conclusie: Ik vind het een leuk spannend realisaties boek. Met aan grijpen de verhalen. Die soms zorgen voor onbegrip en verwaring. Ik zou dit boek aan raden als je van spannende thrillers houdt, en tussen de 13 en de 15 jaar bent. Dan is dit een top boeken. En het kan online voorgelezen worden.
D.   10/03/2022 16:23   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Titel: Ijskoud.
De Schrijfster: Suzanne Vermeer.
De uitgever: A. W. Bruna Uitgevers.
De genres: Thriller en spanning.
Aantal bladzijdes: 317 bladzijdes.
Leeftijd doelgroep: Vanaf 15 jaar.

-De hoofdpersoon van het boek is Olivia van Vliet. Zij wil heel graag te weten komen, wat er is gebeurt met de verdwijning van Johanna van Vliet op oudjaarsnacht 1992. Ze wil dit graag weten, omdat er bij haar thuis of bij haar opa en oma nooit wordt gesproken over deze verdwijning. Er is na lange tijd weer een Cold case team bezig, met de zaak van Johanna van vliet. De zaak was al eerder onderzocht, alleen door gebrek aan technologie kon de zaak niet voort gezet worden. Olivia vindt de verdwijning zo mysterieus, dat ze zelf op onderzoek gaat. Dit doet ze om antwoord te krijgen of Johanna van Vliet nog leeft of dat ze ergens in een ander land een nieuw leven heeft opgebouwd. Dit verhaal speelt zich in 2017 af. Het verhaal is goed afgelopen, maar met wel een plottwist. Olivia wordt ontvoerd door Jesper Larsen (Ruud Mulder). Dit moet hij onder dwang van Mick van Wezel doen. Olivia is erg geschrokken door de ontvoering, tot ze de ontvoerder hoort zeggen ‘Nu zie ik je weer na lange tijd Johanna’. Ze is eerst geschokt, want ze hoort de naam van haar tante. Maar na dat ze heeft vertelt dat zij niet Johanna is, krijgt ze alles te weten over de verdwijning van Johanna. Maar Ruud ziet zijn fout in, hij heeft het geheim vertelt. En nu moet hij haar wel vermoorden. Olivia wordt net niet vermoord, doordat de vrouw en schoonvader van Ruud het huis binnenkomen en hem weten te stoppen. Na dit allemaal gaat Olivia naar huis met antwoorden, die de vermissing duidelijk maakt. Doordat de familie antwoorden heeft praten ze weer over Johanna, en doen haar opa, oma en vader niet of ze nooit bestaan heeft.

-De opbouw van het boek is erg fijn, want het begint in de tijd waar ze nu in leven. Maar je komt wel steeds meer te weten over het verleden, dit doet de schrijver doormiddel van flashbacks. Dit is soms verwarrend, omdat je soms niet weet of het nu is of niet.

-In het begin is het nog niet spannend, want ze geven je informatie over Johanna. Hierdoor krijg je zelf ideeën over wie het heeft gedaan en kun je iemand als verdachte zien. Maar verder in het verhaal wordt het steeds spannender. Want je gaat met Olivia op avontuur, om het te weten te komen.

-De geloofwaardigheid van het verhaal is erg hoog. Dit zouden wel sommige mensen kunnen doen. Zoals mensen die antwoorden willen hebben en niet kunnen wachten op antwoorden van de politie. En het boek laat je ook zien dat er veel gevaren zijn, wat natuurlijk ook in het echt kan gebeuren. Dus het is erg realistisch.

-De schrijfstijl is heel fijn. De schrijfster wisselt af met lange en korte zinnen, hierdoor blijft de motivatie om door te lezen. En de schrijfster gebruikt geen moeilijke woorden, alleen als er geen makkelijkere woord bestaat. Hierdoor snap je de woorden die je leest, dus is de tekst ook makkelijker om te begrijpen.

-De schrijfster heeft als boodschap om voorzichtig te zijn, om zelf antwoorden te krijgen op een vermissing. Dit heeft natuurlijk Olivia gedaan, en dat is heel even niet goed uitgepakt. Olivia wou zo graag antwoorden hebben en was niet te stoppen. Maar hierdoor had ze wel haar eigen leven op het spel gezet. Dit maakt het boek erg leerzaam.

-Het boek is erg leerzaam en meelevend, want je komt meer te weten, over hoe ze vermissingen onderzoeken. Maar ze laten ook de gevaren zien, als je zelf op onderzoek gaat. In het boek ga je echt meeleven met de nabestaanden. Daarom raad ik het boek aan en mensen kunnen ook nog veel van het boek leren.
F.   10/03/2022 12:50   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Ik vond het boek ´Stief´ oprecht een van de leukste boeken die ik heb gelezen.

Je bleef voortdurend in het verhaal zitten en er zat één mega plottwist in. Het gaat over Kiki van wie haar ouders gescheiden zijn. Het meest van de tijd is ze bij Sigrid, haar moeder omdat zij altijd alleen zit. Haar vader heeft een kind gekregen met haar stiefmoeder. Maar wanneer Sigrid haar stiefvader krijgt loopt alles anders dan verwacht.
J.   10/03/2022 09:55   ★★★★★Stedelijk College Eindhoven
 
 
>
 
Buitenspel
-Schrijfster: Margje Woodrow
-Uitgever: De fontein
-Genre: Jeugd Thriller
- Aantal pagina’s: 229 pagina’s
- Leeftijd: vanaf 13 jaar
Samenvatting

Dit spannende boek gaat over het voetbalteam van de hoofdpersonen Nynke en Jimmy. De thuissituatie bij Nynke is niet goed. Haar ouders hebben constant ruzie en soms gaat de vader gewoon opeens weg en zodra hij terugkomt is er gelijk weer ruzie. Op een dag besluit Nynke haar spullen te pakken en gewoon weg te gaan. Ook bij Jimmy speelt er thuis het nodige, zo heeft zijn zusje een eetstoornis.

Beiden kijken erg uit naar het trainingsweekend zodat ze even thuis weg zijn. Helaas loopt het trainingsweekend niet zoals verwacht en gebeuren er verschrikkelijke dingen.

Tijdens de eerste nacht wordt er een bosspel gehouden waar het vreselijk mis gaat. Jimmy treft in het bos het dode lichaam van zijn medespeler Mattias aan en vervolgens is ook de vriendin van Nynke, Soraya verdwenen. Door deze gebeurtenissen vertrouwt niemand elkaar meer en is het onduidelijk welke rol iedereen hierbij heeft.
Dit levert spanning en onenigheid tussen de spelers in het voetbalteam op.

Bij thuiskomst worden een aantal spelers toegevoegd aan een snapchat groep en ze ontvangen daar vreselijke berichten en filmpjes. Het in onduidelijk wie dit doet en waarom. Dit levert veel spanningen tussen de vrienden/spelers onderling op en iedereen verdenkt elkaar. Wie kan je nog vertrouwen? Zo probeert de dader nog een vriend Boaz te wurgen en ook Jimmy iets aan te doen.

Tot het laatst toe blijft onduidelijk wie de dader is en in het verhaal proberen Jimmy en Nynke erachter te komen wie het gedaan heeft en vooral waarom. Het wordt duidelijk dat de dader veel gepest is en vervelende dingen heeft meegemaakt waardoor ze letterlijk een aantal pesters wilde straffen.
Het boek speelt zich voornamelijk in de tegenwoordige tijd af, maar je hebt soms flashbacks naar het verleden.

- de opbouw van het verhaal
- Er is niet echt een heel duidelijk begin, midden en eind. Je hebt vooral heel veel flashbacks en je hebt soms ook een paar fragmenten dat de moordenaar iets zegt en dat is dan gewoon midden in het verhaal. Er zijn geen flash forwards.

- de opbouw van spanning.

- Er zit een redelijke opbouw van spanning in het boek. Er wordt in het begin over de hoofdpersonen geschreven en de thuissituaties van beiden waar duidelijk wordt dat ze het niet heel makkelijk hebben. Vervolgens gaan ze vrij snel op trainingskamp en wordt vrijwel direct Mattias vermoord.

- de geloofwaardigheid van het verhaal

- Ja, het is best geloofwaardig, omdat het boek ook verteld over de thuissituatie van Nynke en Jimmy en daarnaast gaan het boek over vertrouwen en vriendschap. Het boek gaat ook over pesten en de gevolgen daarvan. De moord en het wurgen is wel ver gezocht en wat minder realistisch.

- de schrijfstijl van de schrijver.

- Het is heel erg verschillend, want soms zijn het hele korte zinnen en dan weer een hele lange zin. Voor kinderen vanaf 13 jaar zijn het best eenvoudige woorden.
- de boodschap van het verhaal

- Ik denk dat de schrijver je wilt leren wat de gevolgen van pesten kunnen zijn en je ook wil laten weten dat het leven niet altijd makkelijk is, want er komen heel veel moeilijke situaties in dit boek voor.

Slotmening :
Ik vond het een erg leuk realistisch boek om te lezen er komen veel spannende dingen in dit boek voor dus als je van spannende boeken/genres houd zou ik dit boek zeker aanraden om te lezen!
D.   09/03/2022 23:12   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Heel mooi boek!
S.   09/03/2022 20:24   ★★★★Maurick College
 
 
>
 
Recensie

Titel: Vervloekt
Schrijver: Mel Wallis de Vries
Uitgever: De Fontein’
Genre: thriller
Pagina’s: 72
Leeftijd doelgroep: 12+

*Het boek gaat over 3 meiden genaamd:
-Melanie (hoofdpersoon)
-Dominique (bij persoon)
-Lizzy (bij persoon + slachtoffer in het verhaal)
Melanie en Dominique hebben in het begin van het verhaal geen goede band met elkaar omdat, Dominique beste vriendinnen is met Lizzy. Melanie wordt daarom soms buitengesloten door de anderen 2 meiden. Dit vindt zij niet leuk.

-De situatie waar de meiden zich in bevinden op het eind van het verhaal, bleek minder leuk dan gedacht te zijn. De 3 meiden zouden een weekendje weggaan naar de Ardennen. Ook zouden ze overnachten in een huis waar vroeger veel gebeurd is. Daar kwamen ze pas later in het verhaal achter.
De problemen tussen de meiden worden snel opgelost. Dat komt doordat Melanie over haar gevoelens praat tegen Lizzy en Dominique, want wat haar dwars zat werd eerst niet goed opgevat. Aan het einde van het verhaal konden Melanie en Dominique het wel weer met elkaar vinden. Dat kwam doordat Lizzy opeens verdwenen was uit het huis en ze samen moesten gaan werken, anders zouden ze dit namelijk niet overleven.
Het verhaal speelt zich af in de winter denk ik. Dat komt omdat je vaak in het verhaal hoort dat het hard waait of de ramen klapperen. Ook gingen de meiden een rondje wandelen en daar werd soms in gezegd dat het buiten koud is.
Het verhaal eindigt wat minder leuk. Lizzy wou haar spel 30 secondes halen in haar kamer. De anderen 2 meiden bleven onder totdat ze rare geluiden van boven af hoorde komen. Toen ze gingen kijken waren er geen sporen te vinden van Lizzy. Het was een doodstil huis. Melanie begon te zoeken in de badkamer totdat de deur dicht waaide en niet meer open ging. Melanie zat opgesloten in de badkamer totdat ze geschreeuw hoorde van Dominique dat het haar schuld was. Lizzy was uit het raam gevallen en lag dood op de grond.

- De opbouw van het verhaal is goed. Er komen duidelijke flashbacks in terug. Ook is er een spannend einde, Alleen gaan ze soms terug in het verleden zonder het er duidelijk bij te zetten waardoor er verwarring komt. Zo weet je minder goed of in het verleden of het nu is.

- De opbouw van spanning is erg goed. Op het begin is het niet zo spannend. Af en toe zijn er kleine stukjes spannend waardoor het lezen van het boek niet saai wordt. Aan het einde van het verhaal wanneer het heel spannend is komen er kleinen stukjes die de druk van het verhaal afhalen.

- Het verhaal zou deels ook in het echt voor kunnen komen omdat, er vroeger dingen in het huis zijn gebeurd. Ook zijn er stukjes zoals krachten die werkelijk worden. Dat is dan weer wat minder realistisch en kan niet in het echte leven voorkomen.

- De schrijver schrijft geen lange zinnen. In spannende delen komen er wel lange zinnen in voor om zo de spanning er in te houden. Ook komen er niet veel moeilijke woorden in voor. De tekstvormen worden niet echt gebruikt in het verhaal. Het is merendeels een amuserende tekst.

- De boodschap van het verhaal is dat je niet zo arrogant moet zijn tegen anderen en ze gebruiken wanneer je niemand anders hebt. Ook moet je altijd eerlijk zijn tegen je vriendinnen en niet iets achter hun rug om doen zonder dat ze dat weten.
-slot van mijn boek:
Ik vond dit boek zeker een aanrader omdat het interessant is wat de meiden over elkaar denken en vinden. Ook was ik snel nieuwsgierig wat er verder gaat gebeuren in het verhaal, hierdoor heb ik het boek snel uitgelezen. Het verhaal lees je ook vanuit een heel ander perspectief.
R.   09/03/2022 19:29   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Naam: Sanne de Reus
Klas: 3He

Fictie opdracht 2: recensie

Titel: I love me
Schrijver: Marlies Slegers
Uitgeverij: Luitingh-Sijthoff
Genre: Realistisch, tienerboek, humoristisch
Aantal pagina’s: 237
Leeftijd doelgroep: 10 - 14 jaar

Samenvatting:
Dit verhaal gaat over Liv. Ze is 13 jaar, haar ouders zijn gescheiden en ze gaat dit jaar naar 2 havo, ook zit Liv in de schoolband. Ze is ervan overtuigd dat dit schooljaar geweldig gaat worden samen met haar vriendinnen Kat, Eva en Lotte en haar vriendje Ozan natuurlijk. Ozan besluit het uit te maken. Ze heeft eigenlijk ook geen tijd voor jongens. Ze is veel te druk met: introductiedagen, een feest, Halloween en zichzelf opnieuw uitvinden. En dat gaat allemaal niet even makkelijk met haar puberende zus Jazz die model is en haar baby broertje Raf die veel aandacht opeist. Liv haar moeder en stiefvader zijn weg dus, besluiten Liv en Jazz een aantal vrienden uit te nodigen. Het lijkt allemaal goed te gaan tot iemand de uitnodiging op facebook zet. Liv heeft geen idee hoe ze dit moet oplossen. Het huis zit vol met vreemde mensen, Jazz is dronken en de buurman dreigt de politie te bellen. Liv belt haar vader. Hij komt en lost het op. Wel zijn liv haar moeder en stiefvader erg boos. Liv en Jazz krijgen 2 weken huisarrest. Een paar dagen later krijgt ze te horen dat de moeder van Lotte niet lang meer te leven heeft. Ze heeft kanker en heeft misschien nog een maand. Liv, kat en Eva proberen Lotte zoveel mogelijk te helpen maar, dat is erg lastig in zo’n situatie. Na een tijdje overlijdt de moeder van Lotte. Lotte en haar vader gaan een tijdje op vakantie om het te verwerken. De vader van Liv heeft een restaurant en het lijkt hem leuk een Halloweenfeest te geven voor wat vrienden van Liv. Liv nodigt Kat, Eva en een aantal vrienden van de schoolband uit. Het is een geslaagd feest op het einde blijkt de hond van haar vader zwanger te zijn en mag ze een puppy bij haar moeder. Liv heeft geleerd dat ze tevreden moet zijn met wie ze is.

- Opbouw van het verhaal:
Ik vind dat er een interessante opbouw in het verhaal is. Er word duidelijk verteld wanneer het begint. Wel zijn er soms tijdsprongen dat is wat verwarrend. Er zijn een aantal flashbacks. Dan verteld ze bijvoorbeeld over afgelopen zomervakantie. Er zijn ook flashforwards. Ze denkt dan bijvoorbeeld na over hoe de toekomst eruit zal zien.

- De opbouw van de spanning:
Ik vind dat er weinig spanning in dit boek zit. Het gaat over een dagelijks leven dus het is een beetje saai. Alleen midden in het boek tijdens het probleem waar het hoofdpersonage tegenaan loopt word de spanning een beetje opgebouwd maar, dat word snel weer minder, doordat ze haar vader belt.

- De geloofwaardigheid van het verhaal:
Ik vind het een redelijk geloofwaardig verhaal. De gebeurtenissen zijn realistisch omdat, dit in het dagelijks leven zou kunnen gebeuren. Ik vind het onrealistisch dat er in korte tijd veel gebeurt zoals: een moeder overlijdt, groot drama bij een feest, haar zus waar ze ruzie mee heeft, het zou kunnen. Het is niet geloofwaardig

- De schrijfstijl van de schrijver:
Ik vind de schrijfstijl begrijpelijk aangezien het boek van 10 tot 14 jaar is. De zinnen zijn niet lang. De woordenschat is niet moeilijk want, anders is het niet te begrijpen voor deze doelgroep. Het is dus goed te volgen door de woordenschat die wordt gebruikt. Er word één tekstvorm gebruikt namelijk amuseren.

- De boodschap van het verhaal:
Ik denk dat de leerzame les uit dit boek is dat je jezelf niet moet veranderen. Voorbeeld uit het boek: Ozan maakt het uit met Liv omdat, hij vindt dat Liv te kinderlijk is. Eerst doet Liv er veel aan zichzelf te veranderen. Je kan het beste jezelf blijven en je niet veranderen voor iemand anders.

- Slotmening:
Ik vind het boek goed te lezen. Dit komt doordat het in dagboek vorm is geschreven. Het is wel eentonig waardoor het soms saai wordt. Je kan je wel goed inleven in dit verhaal omdat, het over onderwerpen gaat dat iedereen kan overkomen. Ik zou dit boek dus aanraden maar, wel voor een jongere leeftijd.
S.   09/03/2022 17:28   ★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Titel: De labyrintrenner (The maze runner)
Schrijver: James Dasher.
Uitgever: Uitgeverij Volt.
Aantal pagina's: 382.
Genre: dystopisch/thriller.
Leeftijd doelgroep: 16+
1: Een 16 jarige jongen genaamd Thomas komt in midden labyrint terecht en kan zich niks meer herinneren van zijn leven voordat hij hier terecht kwam. Hij is daar samen met 40/50 anderen leeftijdsgenoten. In het begin is hij heel erg verward en weet niet goed hoe hij zich in deze situatie moet gedragen. Er is hem verteld dat buiten de muren het heel gevaarlijk kan zijn en in de Laar moet blijven. Maar op een dag komen de jongens die normaal het labyrint rond rennen opzoek naar een uitgang niet op tijd terug. En rent Thomas toch het labyrint om de jongens te helpen met gevolg dat hij en Minho een nacht in het labyrint proberen te overleven. Toen hen dat was geluk krijgen ze te horen dat een meisje genaamd Teresa na een maand in coma wakker is geworden en vanaf dat moment gaan dingen anders dan tevoren. De zon is ineens verdwenen en de muren van het labyrint sluiten niet meer. Waardoor het 's nachts levensgevaarlijk word omdat er grievers rond lopen. Grievers zijn geprogrammeerde wezens. Ze zijn half machine half dier. Als je door hun gestoken word kan dat dodelijk zijn. Zonder veel tijd te verspillen weten Minho en Thomas een uitgang te vinden. Krijgen het voor elkaar om grotendeels van de groep te overtuigen om met hun mee te gaan. Om een poging te wagen om te ontsnappen. Uiteindelijk overleeft de helft van de groep en ontsnappen ze aan het labyrint. Maar zodra ze weg zijn worden ze opgewacht door een paar mensen die zeggen dat de buitenwereld er erg aan toe is.

2: Er is in het boek niet een heel duidelijk begin, maar wel een duidelijk eind. Dit is te zien doordat de karakters soms zeggen 'dit is de laatste fase.' Verder word ook niet verwezen naar de toekomst of het verleden.
3: Er is veel opbouw van spanning die je al redelijk snel oppakt. Zodra het spanning al aanwezig is kan deze zich ook weer op en afbouwen. Het ligt er echt aan in welke situatie de jongens zich bevinden.
4: Nee het is erg ongeloofwaardig verhaal omdat het een dystopisch boek is en er dingen in voorkomen die door de schrijver zijn bedacht en in het echt niet voor kunnen komen. Zoals grievers en telepathie.
5: De schrijver gebruik overal wat langere zinnen en moeilijkere woorden. Het verhaal word deels beschreven vanuit de ogen van Thomas. Dit is te zien door 'Hij hoorde hemzelf geforceerd lachen.' Maar soms wordt het boek beschreven vanuit een derde persoon 'Thomas tuurde weer naar het bordje.'
6: De schrijver heeft geen boodschap verwerkt in het verhaal. Het boek is puur geschreven voor de amusatie van de lezer.
7: Ja ik zou je dit boek aanraden omdat, het zeer meeslepend is. Doordat het met details wordt geschreven is het makkelijk om je in karakters te verplaatsen en niet ging vervelen. Dus ondanks het voor mij soms toch nog wel moeilijk was om te lezen deed ik het wel met plezier.
D.   09/03/2022 17:24   ★★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Boekrecensie: Willemijn Hein
Boek: Funny viert feest
Schrijver: Evelien van Dort
Evelien van Dort: Is geboren op 6 mei 1961,
Evelien van Dort heeft ongeveer 70 boeken geschreven en de boeken die ik van haar heb gelezen zijn Ster en Funny.

Wat vond ik van het boek: Ik vond het een leuk boek.
Kon je je goed inleven in de personages: Ja.
Vind je de personages goed beschreven: Ja, je kan goed begrijpen wie wie is.
De hoofdpersoon is: Funny
Personages: Pieter, Carolien, Eva, Robin, Margworteltjes,

Vond je het verhaal goed opgebouwd? : Ja ik vond het verhaal goed opgebouwd.
Wilde je graag doorlezen? : Ja ik vond het een leuk boek en ik wil de rest nu ook lezen.
Heeft het verhaal een goed einde? : Ja het verhaal had een goed einde.
Vond je het taalgebruik fijn om te lezen? : Het taalgebruik was normaal.
Staan er veel moeilijke woorden in, leest het makkelijk weg: Ja het leest makkelijk weg er staan geen moeilijke woorden in.
Is je boek een aanrader? : Ja het boek is een aanrader want het is een leuk en grappig boek.
 
 
>
 
Titel: Johan Cruijff mijn verhaal
Uitgever: van nieuw amsterdam
Genre: sport
Blz: 286 bladzijdes
Doel groep: voor iedereen

A.
Johan Cruijff gaat over het Leven van Johan Cruijff. Johan Cruijff was een van de beste speler ooit op de wereld, hij was een spel verlegger, iemand met veel visie noem het maar op. Hij heeft de sport voetbal veel verander door Johan Cruijff is de speel stijl heel erg verander ook wel genoemd tikkie taka, de bal aannemen en spelen en zo door. Alleen hij had een groot gezin en soms was het daar door moeilijk om voor geld te zorgen dus moest hij welles helpen met het werk van zijn vader. Zijn vader werkte in het stadion van Ajax en was goede vrienden met Rinus Michiels die was der tijds ook trainer bij Ajax. Toen Johan een keer mee ging nam hij ook een bal mee en kon hij een beetje voetballen Rinus zag dat hij talend had en vroeg of hij een keer wou mee trainen. Daarop had Johan ja gezegd hij maakte ook snel indruk op Rinus en speelde al snel bij Ajax. Toen hij uiteindelijk in het eerste elftal van Ajax speelde kwam geld er ook bij in het contract, maar Johan snapte daar zelf niks van maar gelukkig zijn schoonvader wel. De schoonvader had alles uitgelegd aan Johan, en bij elke vergadering waar Johan moest zijn was hij er ook. En uiteindelijk snapte Johan het zelf ook en werd zo bijna de eerste voetballer die zelf voor het geld kon zorgen, hij kreeg dat ook heel snel onder de knie want Johan hield van getallen. Hij was ook heel slim daarom zag hij het spel voor zich als geen ander dat deed maar toen hij uiteindelijk stopte als voetballer ging hij verder als coach waar hij uiteindelijk ook eindigde bij Barcelona.

B.
Het is een duidelijk begin want het is niet zo dat hij eerst over Barcelona ( 2de club ) gaat praten, want hij begint gewoon van jongs af aan en het verhaal verteld zijn leven gewoon van begin tot eind en er worden geen flashbacks of flashforwards gebruikt.

Het verhaal is meteen spannend vind ik, want Johan Cruijff begint ook bij Ajax waar die tijd niet alles helemaal goed liep er waren veel problemen die dus ook voor spanning zorgde waardoor het onrustig was maar uiteindelijk was alles wel op orde bij Ajax in de club.

Alle gebeurtenissen zijn heel realistisch, want dit verhaal was echt gebeurd het is het leven van Johan Cruijff. Wat er met Johan is gebeurd kan bij zoveel mensen overkomen want als je je best blijft doen in voetbal heb je soms het geluk dat je wordt gescout.

Het boek is goed geschreven en ik kan mezelf ook echt inleven in dit boek het zijn mooie zinnen, en er worden soms wel moeilijke woorden gebruikt, maar vaak snap ik wel wat ze betekenen want dan staat er bijvoorbeeld een deel van het woord wat je al kent in.

Je leert dat als je nooit opgeeft dat je er zult komen en dat je altijd je best moet blijven doen, en dat niet alles goed afloopt maar dat je dan moet door zetten. En ook nog leer dat je er niet altijd alleen voor staat maar dat er mensen zijn die je willen helpen.

C.
Al met al vind ik het een mooi boek, je leert veel over voetbal van vroeger, en dat vind ik interessant want ik zit zelf ook op voetbal. Ik raadt dit boek zeer zeker aan voor kinderen die op voetbal zitten want je leer er veel van en je wordt er ook beter van.
C.   09/03/2022 12:07   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Astrid Holleeder’s familiegeheimen is een interessant verhaal dat indruk maakt op lezers van jong tot oud. Of je de geschiedenis van de familie Holleeder kent of niet maakt weinig uit, omdat het boek op zichzelf boeiend, meeslepend en spannend is. In familiegeheimen komt een combinatie van humor, angst en boeiende vergelijkingen treffend naar voren, waardoor je dit boek nauwelijks opzij kunt leggen. Het zit technisch goed in elkaar, ze beschrijft op een hele heldere manier hoe de familiebanden tussen enerzijds haar criminele broer Willem en de rest van de familie voor wrijving en dreiging zorgt.
N.   09/03/2022 11:16   ★★★★Maurick College
 
 
>
 
Leuke strip, goede verhaal lijn.
X.   09/03/2022 11:15   ★★★★★Maurick College
 
 
>
 
Het begin van het boek vind ik wat saai en moeilijk om erdoorheen te komen, maar uiteindelijk werd het spannender en leuker. Het is een leuk boek.
L.   09/03/2022 11:15   ★★★Maurick College
 
 
>
 
Leuk man goeie duo die Suske en Wiske.
J.   09/03/2022 11:11   ★★★★★Maurick College
 
 
>
 
Ik vind dit een leuk boek. Het leest lekker weg ook doordat dit boek niet heel dik is. Het is een leuk verhaal en je kan je echt voelen hoe de hoofdpersoon zich zou voelen.
N.   09/03/2022 11:09   ★★★★Maurick College
 
 
>
 
Heel mooi en interessant boek. Je neemt met verschillende korte verhaaltjes een kijkje in het leven van de grootste topsporters van Nederland.
M.   09/03/2022 11:08   ★★★★★Maurick College
 
 
>
 
Dit boek is heel leuk en snel te lezen. Het is leuk om te zien hoe de band tussen de twee hoofdpersonages beter word.
L.   09/03/2022 11:07   ★★★★Maurick College
 
 
>
 
A.
Vijftienjarige Jeff wordt wakker in de psychiatrische afdeling van het ziekenhuis. Hij is hier opgenomen na zijn zelfmoordpoging op nieuwjaarsavond. Jeff begint nu aan een 45-dagen programma. Het doel van dit programma is om duidelijk te maken waarom hij deze keuze heeft gemaakt. Hij wordt begeleid door zuster Goody, zuster Moon en Dr katzrupus (dr Cat Poop). Hij begrijpt niet waarom hij hier is. Ik ben niet gek. Ik snap niet waarom ze zich zo druk maken over wat er is gebeurd. Dagelijks heeft hij gesprekken met Dr Katzrupus en zijn er groepsactiviteiten. Alice, Juliet, Bone, Sadie, Martha & Rankin zitten ook op deze afdeling. Je maakt kennis met iedereens karakter en om welke reden ze hier zijn. Tijdens de gesprekken met Cat Poop wilt Jeff niet toegeven aan zijn problemen. Hij is sarcastisch en ontwijkt zijn problemen. Na vele gesprekken blijft Dr Katzrupus terug komen op Allie, Jeff zijn beste vriendin. Hij wil niet over haar praten en zegt dat zij niks te maken heeft met wat hij heeft gedaan. Echter wordt duidelijk dat dit wel het geval is. Jeff komt erachter dat hij homoseksueel is. Op een feestje zoent Jeff de vriend van Allie, als hij haar later belt vraagt ze waarom hij niks heeft gezegd over zijn seksualiteit. Allie is boos en hangt de telefoon op. Hij voelt zich schuldig over wat er is gebeurd. Op nieuwjaarsavond kijkt hij online hoe iedereen in New York feest viert. Na het drinken van drie Whiskey-shots pakte hij een scheermes en sneed zijn pols open. Nadat hij ook zijn tweede pols openhaalt word het donker. Hij ziet zijn ouders nog binnenkomen vol angst en dan word hij wakker in het ziekenhuis. Door loop van tijd praat Jeff steeds opener en wordt duidelijk waarom hij zijn keuzes heeft gemaakt. Hij ziet zijn problemen in en weet wat te doen. Aan het einde van het 45-dagen programma mag hij weer naar huis.

B.
- Het verhaal speelt af in tegenwoordige tijd. Er wordt wel gepraat over het verleden. Maar dan praat hij over wat er gebeurde. Geen letterlijke flashbacks waarin als tegenwoordige tijd wordt gepraat. Doordat de tijd grotendeels hetzelfde was, bleef het verhaal duidelijk. De flashbacks waren ook erg interessant omdat je duidelijkheid kreeg over zijn ervaring.
- Het boek begint meteen met een heftige situatie. Dit zorgt dat je gelijk in het verhaal wordt gesleept. Elk hoofdstuk is een nieuwe dag en zorgt ervoor dat het redelijk opbouwt. Echter zijn er wel hoofdstukken waar meer in gebeurd dan bij andere, maar dit houdt het wel realistisch.
- Ik vind het verhaal zeker geloofwaardig, het behandeld veel problemen waar mensen tegenwoordig mee te maken hebben. Je ziet dat hij ondanks veel moeite toch voortgang maakt, terwijl andere jongeren daar juist achteruit gaan.
- Het verhaal is makkelijk te lezen. Er zijn 45 hoofdstukken, elke hoofdstuk een nieuwe dag. Er wordt geen gebruik gemaakt van veel moeilijke woorden. Het is een Amerikaans boek, dit is soms te merken aan gesprekken over Amerikaanse films of boeken.
- Het verhaal heeft natuurlijk een moeilijk onderwerp, je maakt mee wat er allemaal omgaat in Jeff zijn gedachtes, hoe hij denkt over zijn zelfmoord poging. Uiteindelijk mag hij weer naar huis, ik denk dat het bericht achter het verhaal is dat er altijd andere opties zijn. Dat het ondanks tegenslagen toch goed kan komen.
C
Ik raad dit boek zeker aan. Het heftige onderwerp laat je nadenken over jezelf, het verhaal blijft je zeker bij. Het leest makkelijk weg en je hebt hem dus zo uit. Denk wel na of dit boek voor jou geschikt is, het onderwerp is niet voor iedereen geschikt.<.
E.   09/03/2022 10:30   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Titel: Tussen Winter en Hemel20 Tussen Winter en Hemel Elin Bengtsson
Auteur: Elin Bengtsson
Genre: Young Adult
Uitgeverij: Clavis Books

Andreas, het vijftienjarige broertje van Martin, lijdt aan een dodelijke ziekte en heeft nog maar een paar maanden te leven. Zijn familie gaat hier elk op zijn eigen manier mee om. Zijn moeder heeft intens veel verdriet, zijn vader is wat afwezig en Martin probeert zijn toevlucht te zoeken bij zijn gitaar en zijn vriendin. Martin heeft het zwaar, want aan de ene kant is hij boos op zijn broertje omdat Andreas niks bijzonders probeert te doen in zijn laatste paar maanden op aarde, aan de andere kant verwijt hij zichzelf dat hij geen goede broer is. Hij heeft veel nachtmerries, terwijl Andreas drie dingen noteert die hij wil doen voordat hij komt te overlijden.

De opbouw is goed, er is een duidelijk einde en een duidelijk begin. Er zitten geen Flashback(terugblik) of flashfowards(vooruitblikken) in. Dat vind ik best jammer want ik vind dat altijd wel leuk om te lezen. Dat vind ik wel een beetje jammer, maar voor de rest is de opbouw goed en zijn de zinnen makkelijk om te lezen.

Het is helemaal niet spannend. Als je een spannend boek wilt moet je dit niet pakken, maar als je een rustig boek wilt is dit echt een aanrader. Ik vind het leuk om weer even een rustig boek te lezen i.p.v. Een spannend boek. Bij dit boek moet je niet nadenken. Je moet gewoon lezen en meegaan in de flow.

Dit verhaal is best geloofwaardig. Het zou best kunnen gebeuren dat er iemand inde familie ziek is en dat iemand zich schuldig voelt ondanks dat je er niks aan kan doen. Dat de familie hier met hun eigen manier mee om gaat vind ik best realistisch. Daarom ben ik van mening dat best een realistisch verhaal is.

De schrijfstijl van de schrijver, Ik vind hem best fijn. Het is niet al te lange zinnen en gebruikt ook niet al te moeilijke woorden. Dat vind ik fijn en ik denk andere mensen ook. Zulk soort boeken zou ik vaker willen lezen met deze schrijfstijl dat vind ik fijn.

De boodschap is denk ik dat je moet genieten met je familie en dat je niet jezelf de schuld voor alles moet geven. Daarnaast vind ik dat de schrijver een goede boodschap achterlaat

De conclusie:
IK vind het een prima boek en zou het wel aanraden. Het is een leuke verhaallijn en
Als je van rustige boeken houd kan je dit goed lezen. Het is geen moeilijk boek en niet al te lange zinnen. Dat het een rustig en realistisch boek is vind ik extra pluspunten. Ik ben daar wel fan van. Hierdoor geef ik het boek vier sterren

Niels van Dommelen
3He.
N.   09/03/2022 10:28   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
A
Vijftienjarige Jeff wordt wakker in de psychiatrische afdeling van het ziekenhuis. Hij is hier opgenomen na zijn zelfmoordpoging op nieuwjaarsavond. Jeff begint nu aan een 45-dagen programma. Het doel van dit programma is om duidelijk te maken waarom hij deze keuze heeft gemaakt. Hij wordt begeleid door zuster Goody, zuster Moon en Dr katzrupus (dr Cat Poop). Hij begrijpt niet waarom hij hier is. “Ik ben niet gek. Ik snap niet waarom ze zich zo druk maken over wat er is gebeurd.” Dagelijks heeft hij gesprekken met Dr Katzrupus en zijn er groepsactiviteiten. Alice, Juliet, Bone, Sadie, Martha & Rankin zitten ook op deze afdeling. Je maakt kennis met iedereens karakter en om welke reden ze hier zijn. Tijdens de gesprekken met Cat Poop wilt Jeff niet toegeven aan zijn problemen. Hij is sarcastisch en ontwijkt zijn problemen. Na vele gesprekken blijft Dr Katzrupus terug komen op Allie, Jeff zijn beste vriendin. Hij wil niet over haar praten en zegt dat zij niks te maken heeft met wat hij heeft gedaan. Echter wordt duidelijk dat dit wel het geval is. Jeff komt erachter dat hij homoseksueel is. Op een feestje zoent Jeff de vriend van Allie, als hij haar later belt vraagt ze waarom hij niks heeft gezegd over zijn seksualiteit. Allie is boos en hangt de telefoon op. Hij voelt zich schuldig over wat er is gebeurd. Op nieuwjaarsavond kijkt hij online hoe iedereen in New York feest viert. Na het drinken van drie Whiskey-shots pakte hij een scheermes en sneed zijn pols open. Nadat hij ook zijn tweede pols openhaalt word het donker. Hij ziet zijn ouders nog binnenkomen vol angst en dan word hij wakker in het ziekenhuis. Door loop van tijd praat Jeff steeds opener en wordt duidelijk waarom hij zijn keuzes heeft gemaakt. Hij ziet zijn problemen in en weet wat te doen. Aan het einde van het 45-dagen programma mag hij weer naar huis.
B
- Het verhaal speelt af in tegenwoordige tijd. Er wordt wel gepraat over het verleden. Maar dan praat hij over wat er gebeurde. Geen letterlijke flashbacks waarin als tegenwoordige tijd wordt gepraat. Doordat de tijd grotendeels hetzelfde was, bleef het verhaal duidelijk. De flashbacks waren ook erg interessant omdat je duidelijkheid kreeg over zijn ervaring.

- Het boek begint meteen met een heftige situatie. Dit zorgt dat je gelijk in het verhaal wordt gesleept. Elk hoofdstuk is een nieuwe dag en zorgt ervoor dat het redelijk opbouwt. Echter zijn er wel hoofdstukken waar meer in gebeurd dan bij andere, maar dit houdt het wel realistisch.

- Ik vind het verhaal zeker geloofwaardig, het behandeld veel problemen waar mensen tegenwoordig mee te maken hebben. Je ziet dat hij ondanks veel moeite toch voortgang maakt, terwijl andere jongeren daar juist achteruit gaan.

- Het verhaal is makkelijk te lezen. Er zijn 45 hoofdstukken, elke hoofdstuk een nieuwe dag. Er wordt geen gebruik gemaakt van veel moeilijke woorden. Het is een Amerikaans boek, dit is soms te merken aan gesprekken over Amerikaanse films of boeken.

- Het verhaal heeft natuurlijk een moeilijk onderwerp, je maakt mee wat er allemaal omgaat in Jeff zijn gedachtes, hoe hij denkt over zijn zelfmoord poging. Uiteindelijk mag hij weer naar huis, ik denk dat het bericht achter het verhaal is dat er altijd andere opties zijn. Dat het ondanks tegenslagen toch goed kan komen.

C
Ik raad dit boek zeker aan. Het heftige onderwerp laat je nadenken over jezelf, het verhaal blijft je zeker bij. Het leest makkelijk weg en je hebt hem dus zo uit. Denk wel na of dit boek voor jou geschikt is, het onderwerp is niet voor iedereen geschikt.
- Eugenie Thuis, 3He.
E.   09/03/2022 10:26   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Titel: Tussen Winter en Hemel20 Tussen Winter en Hemel Elin Bengtsson
Auteur: Elin Bengtsson
Genre: Young Adult
Uitgeverij: Clavis Books

Andreas, het vijftienjarige broertje van Martin, lijdt aan een dodelijke ziekte en heeft nog maar een paar maanden te leven. Zijn familie gaat hier elk op zijn eigen manier mee om. Zijn moeder heeft intens veel verdriet, zijn vader is wat afwezig en Martin probeert zijn toevlucht te zoeken bij zijn gitaar en zijn vriendin. Martin heeft het zwaar, want aan de ene kant is hij boos op zijn broertje omdat Andreas niks bijzonders probeert te doen in zijn laatste paar maanden op aarde, aan de andere kant verwijt hij zichzelf dat hij geen goede broer is. Hij heeft veel nachtmerries, terwijl Andreas drie dingen noteert die hij wil doen voordat hij komt te overlijden.

De opbouw is goed, er is een duidelijk einde en een duidelijk begin. Er zitten geen Flashback(terugblik) of flashfowards(vooruitblikken) in. Dat vind ik best jammer want ik vind dat altijd wel leuk om te lezen. Dat vind ik wel een beetje jammer, maar voor de rest is de opbouw goed en zijn de zinnen makkelijk om te lezen.

Het is helemaal niet spannend. Als je een spannend boek wilt moet je dit niet pakken, maar als je een rustig boek wilt is dit echt een aanrader. Ik vind het leuk om weer even een rustig boek te lezen i.p.v. Een spannend boek. Bij dit boek moet je niet nadenken. Je moet gewoon lezen en meegaan in de flow.

Dit verhaal is best geloofwaardig. Het zou best kunnen gebeuren dat er iemand inde familie ziek is en dat iemand zich schuldig voelt ondanks dat je er niks aan kan doen. Dat de familie hier met hun eigen manier mee om gaat vind ik best realistisch. Daarom ben ik van mening dat best een realistisch verhaal is.

De schrijfstijl van de schrijver, Ik vind hem best fijn. Het is niet al te lange zinnen en gebruikt ook niet al te moeilijke woorden. Dat vind ik fijn en ik denk andere mensen ook. Zulk soort boeken zou ik vaker willen lezen met deze schrijfstijl dat vind ik fijn.

De boodschap is denk ik dat je moet genieten met je familie en dat je niet jezelf de schuld voor alles moet geven. Daarnaast vind ik dat de schrijver een goede boodschap achterlaat

De conclusie:
IK vind het een prima boek en zou het wel aanraden. Het is een leuke verhaallijn en
Als je van rustige boeken houd kan je dit goed lezen. Het is geen moeilijk boek en niet al te lange zinnen. Dat het een rustig en realistisch boek is vind ik extra pluspunten. Ik ben daar wel fan van. Hierdoor geef ik het boek vier sterren

Niels van Dommelen
3He.
N.   09/03/2022 10:26   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
De titel van het boek Harry Potter en de relieken van de dood.
Schrijver is J.K Rowling.
Uitgever is De Harmonie te Amsterdam.
Genre is fictie en thriller.
Aantal pagina’s is 541.
Leeftijd doelgroep is 7-9 jaar.
Inleiding
In dit Harry Potter en de relieken van de dood is er een hoofdpersoon Harry Potter. Hij is 17 jaar heeft een bril en zwart haar.
Het probleem is dat er een tovenaar genaamd Voldemort is die heel machtig is en diegene wil Harry vermoorden, en dan nog de hele magische wereld overnemen en de mensen die geen tovenaars zijn tot slaaf te maken. Om hem te stoppen moet Harry op zoek gaan naar hoe ze hem kunnen verslaan. Dat kunnen ze alleen maar door naar gruzelementen te zoeken dat zijn stukjes van Voldemorts ziel maar ze hebben geen idee waar ze die moeten vinden, maar als ze er een vinden hebben ze geen idee hoe ze het moeten vernietigen. Ze gaan naar veel verschillende stukken en vinden uiteindelijk wel 1 gruzelement maar die kunnen ze niet slopen. Uiteindelijk zorgt het gruzelement ervoor dat hun emoties worden opgevoerd dus als ze een klein beetje boos waren werden ze gelijk heel boos. Ze vonden een manier om het gruzelement te slopen en zo hadden ze hoop en gingen ze zoeken naar de andere gruzelementen.
Het verhaal speelt zich af in chronologische volgorde en er komen soms wat flashbacks over hoe Voldemort Harry’s ouders vermoord.
Uiteindelijk vinden ze alle gruzelementen en dan moet Harry het opnemen tegen Voldemort. Het was een groot gevecht met heel veel mensen die Zweinstein probeerde te verdedigen tegen de volgers/leger van Voldemort. Op het einde wint Harry van Voldemort en daarna krijgt Harry de machtigste toverstaf en breekt hem. Daarna opeens ben je iets van 20 jaar later en zie je dat Harry’s kind naar Zweinstein gaat.
Kern

Het boek is in de chronologische tijd geschreven. Dat vind ik persoonlijk fijn want dan is het verhaal goed te volgen. De opbouw naar de kern en het slot is begrijpelijk want het gaat gewoon rustig van de ene gruzelement naar de andere dat maakt het spannend want bij elk gruzelement gebeurt wel iets.

De spanning vind ik niet bedacht, want in het begin is die er bijna niet en dat daarna als je steeds meer richting het einde gaat komt de spanning er wel. Dan is het wel heel veel spanning dat is dan wel goed gedaan van de schrijver.

Het is wel ongeloofwaardig, want het zijn tovenaars en magie en dat is wel onrealistisch, maar dat maakt niet zoveel uit want fantasie zorgt er wel vaak voor dat iets spannender wordt. Dus wat dat betreft keur ik het goed dat het ongeloofwaardig is.

De schrijfster schrijft vaak korte zinnen. Maar het is wel duidelijk wat ze bedoelt je kunt je echt inleven in het verhaal. De schrijver gebruikt niet zo’n heel moeilijke woorden dat is rustgevend want dan snap je ook alle woorden, behalve de spreuken die zijn wel lastige woorden.

Ik denk dat de boodschap is dat je nooit moet opgeven hoe moeilijk het ook is, want in het boek heb je soms momenten dat ze geen idee hebben wat ze moeten doen. Maar doordat ze doorgaan vinden ze een oplossing.

Slot
Ik vind dit een goed boek want het is spannend en er zit veel actie in op het einde dat vind ik altijd wel leuk. Verder heb je nog een goed uitgewerkt verhaal dat goed te volgen is als je de andere boeken hebt gelezen dus ik raad het zeker aan.
L.   09/03/2022 10:20   ★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Ik vond het een interessant boek, omdat het over het leven ging in Londen tijdens de WOII. Normaal lees ik boek over de WOII waar het meer gaat over het front of het spioneren, maar dit boek was anders. Het was daarom ook heel leuk om te lezen. Het ging namelijk over Ella die in de Tunnel ondergronds vriendschap maakte nadat ze een jaar lang ziek is geweest. Bij een van haar vrienden was ze verliefd op geworden.
R.   09/03/2022 10:05   ★★★★Maurick College
 
 
>
 
Ik vond het een leuk en spannend boek. Er zitten veel verrassingen in. Het is wel wat anders dan de film, maar dat maakt het juist leuk.
B.   09/03/2022 10:02   ★★★★★Maurick College
 
 
>
 
Interessant boek. Op sommige punten wel een beetje langdradig.
J.   09/03/2022 07:36   ★★★★★Fioretti College
 
 
>
 
Snitch
Margje Woodrow
Noordhoff Uitgevers bv, Groningen
Thriller
216 pagina’s
Boek ik geschikt voor 13 tot 99 jarigen

Roos is de hoofdpersoon en Quinty en Fenna zijn belangrijke bijfiguren. Het gaat erover dat Roos en Quinty al jaren lang een goede vriendschap hebben, maar er komt ineens een meisje genaamd Fenna in de klas en Quinty wordt beste vrienden met haar. Roos vindt het niet fijn dat Quinty en Fenna zo’n beste vrienden worden, want zij was altijd beste vriendinnen met Quinty. Daardoor wordt Roos gefrustreerd en wordt ze steeds sneller boos. Daarvoor moet ze ook naar een arts gaan, die zegt dat ze medicijnen moet slikken, maar dat wil ze zelf niet. Daardoor blijft ze gefrustreerd en wordt ze steeds sneller boos. Dat heeft er voor gezorgd dat niemand meer in de buurt van Roos wil zijn, zoals klasgenoten en volwassenen. Uiteindelijk is bijna iedereen tegen haar en iedereen verdenkt haar van vreemde gebeurtenissen die plaatsvinden. Bijvoorbeeld een klasgenootje was flauwgevallen tijdens een schooluitje en iedereen zei “Roos jij hebt iets gedaan waardoor dit is gebeurd”, maar volgens Roos was dat niet waar. Quinty heeft uiteindelijk een lastige situatie, want eigenlijk wil ze weer vriendinnen worden met Roos, maar ze is bang dat Fenna dan boos op haar wordt en dat wil ze ook niet. Met de vriendschap van Roos en Quinty komt het uiteindelijk weer goed, want ze hebben gesprekken met hun ouders erbij en daar komen goede gesprekken uit waardoor ze elkaar weer meer gaan waarderen, niet zoals voorheen maar wel weer beter dat eerder.

De opbouw van het boek is wel goed, want er zit een duidelijk begin, midden en einde in, want het begint gewoon duidelijk en het midden en het einde is ook duidelijk door de gebeurtenissen in het verhaal. Het is een levensecht verhaal, want het is iets dat misschien wel bij meerdere mensen gebeurt.
Het begint een beetje spannend, want de vriendschap wordt slechter tussen Roos en Quinty. Maar later in het verhaal is niet meer zo heel spannend. Dat komt doordat het meer een gewone herkenbare situatie is, omdat dit een situatie is die tussen veel vriendinnen gebeurt.
Deze gebeurtenis in het boek is denk ik een situatie in het echt heel vaak gebeurt, want vriendinnen die dan ruzie krijgen door dat iemand goede vriendinnen wordt met iemand anders en dan een hele discussie krijgen daarover. Dus het is wel een geloofwaardig verhaal.
De schrijfstijl van de schrijver is dat ze meestal korte zinnen gebruikt met makkelijke woorden zodat het goed te begrijpen is. Dat kun je onder andere zien door een citaat uit het boek: ‘Ik ga alvast.’ Hieraan kun je zien dat de schrijver korte zinnen gebruikt.
Ik denk dat de boodschap die de schrijver wil geven is dat ze informatie wil geven over de ruzie tussen de meiden. En dan uiteindelijk ook de boodschap geven dat je niet om zo’n situatie ruzie moet gaan maken. Het is wel een duidelijk verhaal wat de schrijver wil delen, want zo’n situatie gebeurt wel vaker.
Het is wel een leuk boek, maar ik vond het niet echt spannend. Soms heb ik ook wel zin een spannend stukje waarvan je denkt van ‘’oh nee’’ wat gaat hier gebeuren. Dat kwam er niet echt in voor, daardoor vind ik het wel iets minder leuk. Maar verder is het wel een leuk boek.
Y.   08/03/2022 23:21   ★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
Titel: Jos & Max.
Schrijver: Ivo Pakvis.
Uitgever: Ambo|Anthos.
Genre: Biografie.
Aantal pagina's: 204.
Leeftijd doelgroep: Ik schat 12-60 want die doelgroep heeft 1 of beide coureurs wel eens zien racen.
Jos Verstappen is een Nederlands voormalig F1 coureur. Zijn verhaal begint in de karts. Hij heeft vele jaren gekart en ook veel prijzen gewonnen zoals veel Nederlandse prijzen, maar ook 2 Europese bokalen. Na het kartseizoen besluit Verstappen de overstap te maken naar de Duitse Formule 3. Het was een makkelijke overstap want hij wint gelijk de Formule Opel Lotus. Het geld wat hij hiermee wint steekt hij direct in een nieuw avontuur in Zeeland. Het Formula Atlantic-kampioenschap. In 1993 wordt hij testcoureur. Als hij later een contract krijgt bij het team Benetton tekent Jos het contract. Hij wordt later de teamgenoot van de grote Michael Schumacher. Maar na een podium in Hongarije gaat het bergafwaarts. Hij krijgt nog een paar contracten maar de resultaten worden steeds slechter tot hij uiteindelijk in een van de slechtste teams zit en nooit meer punten haalt. Jos besluit om te stoppen. Later gaat hij zijn zoon Max veel helpen met een goede karter/racer worden.
Max Verstappen doet in 2013 mee aan een WK karten. Zijn vader, Jos Verstappen, geeft hem een boze tik op zijn helm omdat Max niet serieus meedoet aan het toernooi. Later wint Max het WK en word hij in 2013 wereldkampioen karten. Max zijn moeder is ook bekend in het autoracen. Het is 2015 en Max staat op het punt om zijn eerste grand prix weekend te beginnen. Hij had op dit moment nog geen rijbewijs. Het weekend verloopt voor zijn team verbazingwekkend goed totdat Max zijn auto aan de kant moet zetten door een motorprobleem. In 2016 wordt Max Verstappen coureur van Red Bull. Een van de topteams van de F1. Max Verstappen racet dat weekend goed en wint. In 2018 en de eerste helft van 2019 gaat het steeds slechter. Maar vanaf de tweede helft van 2019 gaat het weer beter. Max blijft groeien en word in 2021 wereldkampioen!
De opbouw van het verhaal laat me gelijk meeleven. Het begint gelijk over een spannend stuk voor Jos en daardoor wilde ik graag snel doorlezen. Het pakte me gelijk. Het begin van het boek gaat ook best snel waardoor het leuk is om te lezen. Het leest daardoor ook makkelijk weg.
De opbouw van spanning mis ik alleen een beetje. Dat is natuurlijk lastig bij een biografie maar het had natuurlijk wel gekund. Hierdoor wordt het ook een beetje voorspelbaar omdat je natuurlijk al wel weet wat er allemaal gebeurd is met Jos en Max, maar het had wel een leuke toevoeging kunnen zijn.
Het verhaal is heel geloofwaardig omdat het natuurlijk een biografie boek is en alles echt is gebeurd. Dit is ook te merken aan hoe specifiek alles verteld wordt en alle jaartallen die kloppen etc. Verder worden er ook interviews en alleen maar echte personen gebruikt.
De schrijfstijl van de schrijver vind ik geweldig. De schrijver schrijft niet te lange zinnen, makkelijke woorden en schrijft vrij snel. Ik vind dit persoonlijk fijn, omdat je hierdoor sneller door het boek heen leest. Ik wil zelf ook meer boeken van deze schrijver gaan lezen.
De schrijver wil lezers informeren over Max en Jos. Dit is natuurlijk ook van toepassing bij een biografie boek. De informatie die de schrijver gebruikt is heel goed en word goed uitgelegd. Er wordt bij de uitleg vaak ook een voorbeeld gebruikt dat fijn is om het boek goed te begrijpen.
Ik vond het een geweldig boek en ga hem zeker vaker lezen. Het was makkelijk weg te lezen en heel informatief. Ik zou het boek dan ook zeker aanraden als je interesse in de autosport hebt, maar als je dat niet hebt maar de F1 je wel interessant lijkt is dit een heel goed boek om erachter te komen hoe de F1 in elkaar zit.
R.   08/03/2022 22:36   ★★★★★Elzendaalcollege
 
 
>
 
 
 
 

< Leestip